Portrét Adele Bloch-Bauer

Gustav Klimt

Rok vzniku: 1903 - 1907

Období: secese

Technika: olejomalba

Rozměr originálu: 138 x 138 cm

Místo, kde se nachází originál: New gallery, New York, USA

Gustav Klimt, narozený ve Vídni v roce 1862, je považován za jednoho z hlavních představitelů secese. V důrazu na ornamentální a dekorativní prvky, často posílený mozaikovým použitím zlatých a stříbrných překryvů, se ve svých kresbách, malbách a freskách obešel bez prostorového efektu. Glorifikace krásy, zejména ženské, byla v centru jeho práce. Jeho současníci považovali časté zobrazování nahých, propletených těl za urážlivé a obscénní. Klimt byl zakládajícím členem a prvním prezidentem Vídeňské secese. Zemřel v roce 1918.

Zlatá Adele (německy Goldene Adele), také označovaná jako Adele Bloch-Bauer I, Dáma ve zlatém či rakouská Mona Lisa, je obraz, který vytvořil rakouský malíř Gustav Klimt mezi roky 1903 a 1907. Olejomalba doplněná zlatem a stříbrem vznikla během umělcova zlatého období a představuje reprezentativní dílo vídeňské secese.

V červnu 2006, kdy portrétní olejomalbu koupil Ronald Lauder za 135 milionů dolarů pro Novou galerii na Manhattanu, se dílo stalo nejdražším obrazem světa. Překonalo tak Picassův portrét Chlapec s dýmkou vydražený roku 2004 za 104,1 milionů dolarů.

Portrét ženy na zlatém pozadí je považován za reprezentativní dílo Klimtova zlatého období a zároveň secese. Olejomalba na plátně doplněná zlatem a stříbrem má rozměr 138 x 138 cm a vystavuje ji Nová galerie v New Yorku.

Zdroj: Wikipedie, PGM