Polibek

Gustav Klimt

Rok vzniku: 1907 - 1908

Období: secese

Technika: olejomalba

Rozměr originálu: 180 x 180 cm

Místo, kde se nachází originál: Belvedere, Vídeň, Rakousko

Gustav Klimt, narozený ve Vídni v roce 1862, je považován za jednoho z hlavních představitelů secese. V důrazu na ornamentální a dekorativní prvky, často posílený mozaikovým použitím zlatých a stříbrných překryvů, se ve svých kresbách, malbách a freskách obešel bez prostorového efektu. Glorifikace krásy, zejména ženské, byla v centru jeho práce. Jeho současníci považovali časté zobrazování nahých, propletených těl za urážlivé a obscénní. Klimt byl zakládajícím členem a prvním prezidentem Vídeňské secese. Zemřel v roce 1918.

Polibek je patrně nejznámější obraz Gustava Klimta, vrcholné dílo jeho tzv. zlatého období. Obraz o rozměrech 180 cm × 180 cm dnes visí v galerii Belvedere ve Vídni (Österreichische Galerie Belvedere). Klimt jej namaloval mezi lety 1907 a 1908. Krátce před tím namaloval tři stropní malby na vídeňské univerzitě, které kvůli erotickému námětu vyvolaly skandál, zato Polibek přijala veřejnost i kritika s nadšením.

Jako většina Klimtových děl i Polibek stojí na rozhraní symbolismu a secese. Zlatou barvu Klimt objevil při návštěvě italské Ravenny, kde ho fascinovaly byzantské mozaiky v bazilice San Vitale a v dalších kostelech ze 6.-7. století. Také ho mohly inspirovat středověké deskové obrazy a knižní iluminace se zlatým pozadím. Spirálovité vzory na šatech ženy na obraze mají snad evokovat pravěké umění.

Zdroj: Wikipedie, PGM