Mona Lisa

Leonardo Da Vinci

Rok vzniku: 1503 - 1506

Období: renesance

Technika: olej na topolové desce

Rozměr originálu: 77 x 53 cm

Místo, kde se nachází originál: Louvre, Paříž

1452-1519, byl italský malíř, sochař, architekt, anatom, mechanik, inženýr a přírodní filozof. Je považován za jednu z nejslavnějších osobností všech dob. Jeho přípona jména da Vinci není příjmení, ale jméno původu a znamená "od Vinciho".

Toto dílo považováno za archetypální mistrovské dílo italské renesance. Bylo popsáno jako "nejznámější, nejnavštěvovanější, nejnapínavější, nejzpívanější, nejparodovanější umělecké dílo na světě".

Obraz je pravděpodobně od italské šlechtičny Lisy Gherardiniové, manželky Francesca del Gioconda. Je namalován olejem na bílé lombardské topolové desce.

Leonardo nikdy nedal obraz rodině Giocondo a později se věří, že ho zanechal ve své závěti svému oblíbenému učni. Předpokládá se, že byl namalován v letech 1503 až 1506.

Nyní je majetkem Francouzské republiky. Od roku 1797 je trvale vystaven v Pařížském Louvru. Mona Lisa je jedním z nejcennějších obrazů na světě. Je držitelem Guinessovy knihy rekordů za nejvyšší známé ocenění pojištění obrazů v historii ve výši 100 milionů USD v roce 1962. (ekvivalent 870 milionů USD v roce 2021).


Zdroj: Wikipedie, PGM