Makové pole

Monet Claude

Rok vzniku: 1873

Období: impresionismus

Technika: olej na plátně

Rozměr originálu: 65 x 50 cm

Místo, kde se nachází originál: muzeum umění, Paříž

Se svým obrazem "Impression, soleil levant", vystaveným v roce 1874, Claude Monet založil umělecké hnutí impresionismu na konci 19. století. Na rozdíl od dosud uznávané ateliérové malby on a jeho skupina (která viděla Moneta jako svého duchovního vůdce) hledali své motivy téměř výhradně v přírodě a vyvinuli z toho grandiózní malbu pod širým nebem. Navzdory všem očekáváním Monet dále rozvíjel tento druh malby a využíval ji nejdůsledněji. Umístil vedle sebe nesmíšené barevné skvrny a zachytil motiv ve všech denních a ročních obdobích. Narodil se v Paříži v roce 1840, malíř, který byl slavný již během svého života, zemřel v Giverny v roce 1926.

V obraze "Máky" se umělec zaměřuje na lidský život: klidný život, který začíná od rodiny a dosahuje rodiny, ale ne bez emocí, protože je neustále hýbán větrem a oživován červenou mákem. V obraze vyniká nezřetelná zeleň pole květin, z níž Monet vynáší brilantní červené kohoutky, což jsou právě máky, které činí krajinu jedinečnou a nezaměnitelnou, dávají jí poznámku živosti a barvy, oživují atmosféru klidu a svěžesti.

Obraz je pak rozdělen na dvě části. Horní část se vyznačuje jasem oblohy a spodní částí, ve které vystupují nejintenzivnější barvy makového pole. Žena v popředí je Monetova manželka Camille a dítě je jeho syn Jean. Oba jsou zobrazeny jak v popředí na pravé straně, tak v linii horizontu napůl skryté trávou a květinami. Tyto dvě postavy vytvářejí šikmou přímku, která strukturuje obraz. V tomto díle umělec maluje dva členy své rodiny dvakrát: první vlevo nahoře a druhý v pravém dolním rohu.

Zdroj: Wikipedie, PGM