Imprese, Východ slunce

Monet Claude

Rok vzniku: 1872

Období: impresionismus

Technika: olej na plátně

Rozměr originálu: 63 x 48 cm

Místo, kde se nachází originál: muzeum umění, Paříž

Se svým obrazem "Impression, soleil levant", vystaveným v roce 1874, Claude Monet založil umělecké hnutí impresionismu na konci 19. století. Na rozdíl od dosud uznávané ateliérové malby on a jeho skupina (která viděla Moneta jako svého duchovního vůdce) hledali své motivy téměř výhradně v přírodě a vyvinuli z toho grandiózní malbu pod širým nebem. Navzdory všem očekáváním Monet dále rozvíjel tento druh malby a využíval ji nejdůsledněji. Umístil vedle sebe nesmíšené barevné skvrny a zachytil motiv ve všech denních a ročních obdobích. Narodil se v Paříži v roce 1840, malíř, který byl slavný již během svého života, zemřel v Giverny v roce 1926.

Dílo zachycuje časné ráno v severofrancouzském přístavu Le Havre. Přestože je obraz Monetem datován do roku 1872, práce na něm ukončil až v roce 1873. Monet dělal při práci rychlé jemné dotyky štětce, dílo působí skicovitě a bezprostředně, z pohledu tehdejšího oficiálního umění až nedokončeně - to byla hlavní výtka soudobých kritiků, ovšem styl příznačný pro impresionisty. Jako Monet sám zdůraznil, obraz nezachycuje přesně samotný výjev, ale náladu (dojem), která na něj v daném okamžiku zapůsobila. V popředí lze rozpoznat tři čluny s veslaři na nepatrně zčeřené vodě, v pozadí jsou nezřetelně znát stěžně lodí a kouřící komíny.

Podle obrysů přístavu na horizontu obrazu lze rozeznat, že obraz byl namalován z okna Grand hotelu de l'Amirauté et de Paris na nábřeží Southampton v Le Havru.

Přestože mnoho obrazů na vůbec první výstavě pozdějších impresionistů nebyla úspěšná, obraz Imprese, východ slunce koupil Ernest Hoschedé, Monetův přítel a sběratel umění. V roce 1957 obraz koupilo Muzeum Marmottan Monet. Zde byl v roce 1985 ukraden zloději Philippem Jaminem a Youssefem Khimounem společně s dalšími čtyřmi obrazy od Moneta a jedním od Renoira. Obraz byl po pěti letech v roce 1990 získán zpět a od následujícího roku opět vystavován.

Zdroj: Wikipedie, PGM